بسم الله الرحمن الرحیم

آیین تکریم و معارفه نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت برگزار شد

 مراسم تکریم حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر و معارفه حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب با حضور شخصیت های کشوری در محل سازمان حج و زیارت برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت؛ آیین تکریم حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر نماینده سابق و معارفه حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده جدید ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی، با حضور مسئولان و شخصیت‌های کشوری در سازمان حج و زیارت برگزار شد.

در این مراسم آیت الله محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری حجج‌الاسلام سید هاشم رسولی‌محلاتی، محسن قمی، سید هاشم حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، ری شهری، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی رضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بعثه های مراجع تقلید، نمایندگان رهبر معظم انقلاب در ارگانها، روحانیون، اعضای شورای سیاستگزاری ائمه جمعه، کارکنان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت و جمعی از کارگزاران حج و زیارت حضور داشتند.

تشریح فعالیتهای حجت الاسلام قاضی عسکر در زمان حضور در سرپرستی حجاج ایرانی، برشمردن صفات اخلاقی و علمی نماینده سابق ولی فقیه در امور حج و زیارت ، تقدیر از حجت الاسلام قاضی عسکر و رونمایی از چند جلد کتاب مرتبط با حوزه حج از دیگر جزییات این مراسم بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، روز گذشته در حکمی حجت‌الاسلام‌‌ والمسلمین سید عبدالفتاح نواب را به‌عنوان نماینده جدید ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی منصوب کردند.

وزیر فرهنگ و  ارشاد اسلامی در آیین تکریم و معارفه نمایندگان پیشین و جدید ولی‌فقیه در امور حج و زیارت :نقش حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در بعد معرفت افزایی و ابعاد معنوی و فرهنگی حج بر کسی پوشیده نیست.

سیدعباس صالحی در این آئین با بیان اینکه حج جایگاه مهمی در توسعه فضای سیاسی جهان دارد، به برخی ویژگی های شخصیتی و خدمات و تلاش های حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در دوران مسئولیتش اشاره کرد.

وی گفت: نقش حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در بعد معرفت افزایی و ابعاد معنوی و فرهنگی حج بر کسی پوشیده نیست، کارهای مختلف ایشان چه در دوره حضورشان به عنوان نماینده ولی فقیه و چه در دوره مسئولیت در امور حج و زیارت قابل توجه بوده است.

وی ادامه داد: از زمان حضور ایشان در سازمان حج و زیارت در پژوهشگاه حج و‌ زیارت به عنوان یک مکان تخصصی با صدها منشور معتبر، کتابخانه تخصصی حج و ‌زیارت، شبه شناسی و همچنین در حوزه آموزش ها و توجه به گروه مخاطبان، شاهد پیشرفت و ابعاد مختلف معرفت افزایی هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در حوزه نقش سیاسی و اجتماعی حج و ابعاد مهم زیارت در دوره های متوالی حضور آقای قاضی عسکر و همچنین تعامل با دنیای اسلام و عربستان، ارتباطات قابل توجهی بوده که به شکل طبیعی و‌ مویرگی برقرار شده است، در واقع این شخصیت فرصت های بدیعی را برای ارتباطات ایران اسلامی با دنیای اسلام فراهم کرد.

صالحی یادآور شد: ارتباط با مقامات عربستانی همراه با حفظ عزت ایرانی در دوره حضور و مسئولیت ایشان به خوبی شکل گرفت و در فضای توجه به خدمات زائر اعم از رفاهی و‌ زیارتی و همچنین در پیگیری امور حج و‌ زیارت خدمات قابل توجه داشت.

وی افزود: مساله کرامت و عزت زائر حج یک مساله جدی برای زائران بود و ایشان وقت زیادی برای این موضوع گذاشتند و به طور کلی دغدغه زائر یک موضوع روزمره برای ایشان به شمار می رفت. بی شک جایگاه ایشان در تاریخ حج و  زیارت به واسطه حضور ایشان ماندگار خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به شرح برخی از ویژگی های شخصیتی حجت الاسلام والمسلمین نواب نماینده جدید ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی پرداخت و گفت: با وجود شناختی که از دیرباز از ایشان دارم خلاءهای موجود در سازمان حج و زیارت را پر خواهند کرد و گام به گام همراه با انقلابی که با رویش روبرو بوده است در فضای حج و‌ زیارت نیز رویش بیشتر را پیاده سازی خواهند کرد.

صالحی تصریح کرد: ایشان جایگاه قابل توجهی در فضای حو‌زه علمیه دارند، مسئولیت در امور حج و زیات نیازمند یک پایگاه معتمد در میان حو‌زیان است که ایشان از این جایگاه همچون حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر برخوردار هستند.

 

وی در پایان گفت: سابقه ای که ایشان در این حوزه دارند در کنار حسن تعامل و ارتباطات ایشان با فضای تعاملات عمومی و تخصصی قابل توجه است.

رییس سازمان حج و زیارت سخنانی را راجع به عملکرد درخشان حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در زمان حضور در نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت بیان کرد.

علی رضا رشیدیان در آیین تکریم و معارفه نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی به جایگاه حج و زیارت و تاثیرات آن اشاره کرد و گفت: مسلما همه ما به جایگاه حج و زیارت و اعتلای فرهنگ دینی و اخلاقی و گسترش تعامل بین مسلمانان اعتقاد داریم.

وی افزود: در حوزه حج و زیارت مردان بزرگی توفیق خدمت رسانی در عرصه های فرهنگی و اجرایی داشتند و در این رابطه نیز به خوبی درخشیدند؛حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر هم یکی از همان افرادی است که در حوزه حج و زیارت از جمله چهره‌های خدوم و درخشان به شمار می‌آید.

رییس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: حج جدای از آثار فردی و اجتماعی، یک اثر دیگر برای افراد دارد و از جمله آن‌ها این است که انسان دوستان خوبی پیدا می‌کند و یکی از دوستان خوب ما نیز حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر است که با فهم عمیق‌ خود در موضوعات جهان اسلام، ایده‌های نویی ارائه کرده و در بحث تعاملی با جهان اسلام اقدامات ارزشمندی انجام داده است.

رشیدیان خاطرنشان کرد: آقای قاضی‌عسکر به تقریب مذاهب، تعامل با جهان اسلام و دیپلماسی حج اعتقاد داشت؛ خلوص نیت در عمل، مراقبت از اصول و ارزش‌های دینی، شجاعت و پیگیری برای برگزاری حج واجب از دیگر ویژگی‌های حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر بود.
رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در این مراسم به خدماتی که حجت الاسلام قاضی عسکر در بعثه مقام معظم رهبری انجام دادند اشاره کرد و گفت: حجت الاسلام قاضی عسکر برای اعتلای فرهنگ دینی و اعتقادی مسلمانان در عرصه فرهنگی سیاسی و بین المللی و تقریب مذاهب و وحدت مسلمانان اقدامات خوبی انجام دادند، همچنین در پایداری در عمل و حفاظت از ارزش‌های دینی و مجاهدت تاکید داشت و حمایت از کارگزاران حج و ارتقا خدمات و توسعه آموزش از جمله اقدامات دیگر وی بوده است.

وی اظهار کرد: ساده‌زیستی و پختگی در حوزه سیاسی، تلاش برای حفظ جایگاه حج و زیارت و حمایت از زحمت‌کشان حوزه حج و زیارت از دیگر برجستگی های آقای قاضی‌عسکر بود.

رییس سازمان حج و زیارت به دیگر اقدامات و تلاش های قاضی عسکر اشاره کرد و افزود: پایداری و ثبات در عمل، پیگیری برای برقراری واجب شرعی که در زمانی بعد از فاجعه تلخ منا قطع شد، دقت و مراقبت از حقوق زائر، همت بلند، همگرایی بین حوزه های فرهنگی و اجرایی، داشتن سعه صدر و صبر و تحمل، ارتباط صمیمانه با دیگران، توسعه آموزش و گسترش فعالیتهای پژوهشی، راه اندازی پژوهشکده تخصصی، انتشار کتابهای متعدد در حوزه حج و زیارت، توسعه فضای نرم افزاری برای فعالیتهای آموزشی، پرهیز از هر گونه جناح گرایی از دیگر صفات نماینده سابق ولی فقیه در امور حج و زیارت بوده است.

رشیدیان تصریح کرد: گسترش فعالیت‌های پژوهشی از یادگارهای خوب حجت الاسلام قاضی عسکر بود و پژوهشکده حج و زیارت نیز با بیش از ۱۴۰۰ جلد کتاب و مقاله فعال شد.

وی افزود: تمامی صفات مطرح شده از حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر چهره ای ماندگار ساخته که در ذهن و تاریخ حج و زیارت تأثیرگذار خواهد بود.

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه به معرفی حجت‌الاسلام نواب به عنوان نماینده جدید ولی فقیه در امور حج و زیارت اشاره کرد و گفت: خوشحالیم با درایت رهبر معظم انقلاب فردی از خانواده حج و زیارت و کارشناس جهان اسلام برای حوزه حج و زیارت انتخاب شد؛ نماینده جدید ولی فقیه در امور حج و زیارت در حوزه علمیه شناخت بسیار خوبی و تعامل بسیار شایسته‌ای با مراجع و علما دارد که امیدواریم مسیر نورانی و تلاش را که آقای قاضی‌عسکر طی کردند با حضور آقای نواب ادامه دهیم.

 

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *

نام*:
رایانامه*:
وب سایت / وبلاگ:
متن نظر