بسم الله الرحمن الرحیم

گزارش رییس سازمان حج وزیارت در دیدار با رهبرانقلاب

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج، مهندس سعید اوحدی پیش از ظهر امروز در مراسم دیدار دست اندرکاران حج تمتع ۹۴ با رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، ضمن تبریک سالگرد ورود آزادگان به میهن اسلامی ، به گزارش اقدامات و برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص عملیات حج تمتع سالجاری پرداخت و گفت: در راستای روان سازی فرآیند ثبت نام زائرین ، با رونمایی از سامانه بزرگ فاخر ، برای نخستین بار تمامی مراحل ثبت نام بصورت مکانیزه انجام گرفت بطوریکه زائرین عزیز توانستند از منازل و یا محل کار خود نسبت به ثبت نام در کاروان ها اقدام نمایند و بدین طریق از بروز برخی مشکلات همچون تبعیض در واگذاری برنامه های سفر و یا به زحمت افتادن زائرین برای مراجعه به دفاتر زیارتی بصورت کامل جلوگیری بعمل آمد.

رییس سازمان حج و زیارت در خصوص تمهیدات اندیشیده شده برای ارائه خدمات به زائران عتبات بویژه زائران ایام اربعین اظهار داشت: سرمایه گذاری در۶ طرح بزرگ در داخل عراق با مشارکت بخش خصوصی و اجرای سه طرح مهم در مرزهای کشور از جمله اقدامات ماندگار در جهت تحقق منویات حضرتعالی و تاکیدتان مبنی بر رفع نیازهای جدی و متنوع زائرین عتبات می باشد .

وی در این باره افزود: بهره برداری از فاز نخست زائر سرای بزرگ شهدای طریق القدس در بستان تا پایان مهر ماه امسال و اتمام عملیات اجرایی دیگر طرحها ، یقیناً نقش تاثیر گذاری در افزایش سطح کیفی خدمات به زائرین عتبات ، مشتاقان زیارت اربعین و همچنین زائران عراقی که به کشورمان سفر می کنند،خواهد داشت .

مهندس اوحدی در سخنانش تشکیل ستاد اربعین با محوریت و هدایت نماینده معزز رهبر انقلاب در امور حج و زیارت را دستاورد مهمی برشمرد و عنوان کرد: امیدواریم با تحقق برنامه های پیش بینی شده بویژه در توسعه زیر ساختها ، شاهد حماسه ای دیگر از حضور مشتاقان زیارت اربعین حسینی با همکاری و همدلی مردم شریف عراق باشیم.

سعید اوحدی در بخش دوم سخنان خود به اقدامات صورت گرفته در خصوص برگزاری حج تمتع اشاره کرد و گفت: با تشکیل جلسات منظم ۷ کارگروه اجرایی، پیش بینی های لازم به منظور تشرف ۶۴ هزار نفر زائر ایرانی در قالب ۴۵۵ کاروان صورت گرفته است .

وی در خصوص ویژگی ها و نوآوری های حج امسال در حوزه اجرایی عنوان کرد: امسال ۶۲ درصد از زائرین عزیز از ۲۲ استان کشور ، با پرواز مستقیم به مدینه منوره مشرف خواهند شد و این در حالیست که طی سالهای گذشته ، این امکان حداکثر برای ۳ ایستگاه پروازی فراهم می گردید.

وی در این باره اضافه کرد: با این اقدام ، نه تنها مسیر طولانی جده به مدینه حذف می گردد بلکه ضمن صرفه جویی قابل ملاحظه در هزینه ها ، رضایتمندی زائرین و حضور با نشاط آنان در زمان تشرف تقویت خواهد شد .
رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان در این دیدار به اقدامات صورت گرفته در خصوص بهبود سطح کیفی خدمات به حجاج یادآور شد: حذف ۲۵ درصد دیگر از ساختمانهای قدیمی و همچنین ایجاد تنوع در برنامه غذایی از جمله اقدامات مهم در موسم حج سال جاری میباشد .

وی با بیان اینکه زائران برای دوره سه هفته ای در مکه مکرمه اقامت دارند ، توضیح داد: فراهم نمودن خدمات مناسب ، نقش موثری در تأمین سلامت و تقویت بنیه جسمی زائرین برای حضور در ایام تشریق خواهد داشت .

وی همچنین در ادامه بیان کرد: امسال نیز همچون سال گذشته بخش عمده ای از اقلام تدارکاتی مورد نیاز زائرین از داخل کشور تامین شده است .

رییس سازمان حج و زیارت به تلاش و پیگیریهای مستمر کارگروه صیانت از حقوق زائرین اشاره کرد و گفت: این تلاش ها موجب گردید تا علی رغم افزایش ۸ درصدی نرخ تسعیر ارز و همچنین ارتقاء کیفیت خدمات ، با مساعدت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امسال نیز موفق شویم تا ضمن دو قسطی کردن پرداخت هزینه های حج تمتع برای زائرین ، کاهش ۵ درصدی قیمت تمام شده خدمات را نیز شاهد باشیم .

رییس سازمان حج و زیارت کشورمان اطلاع رسانی هوشمند ، تدوین باید ها و نبایدها در موسم حج ، چاپ و توزیع کتاب راهنمای زائرین ، حفظ ارتباط مستمر با زائرین از طریق ارسال پیامک را ازدیگر تصمیمات مهم به ویژه در موسم حج سال جاری برشمرد.

مهندس اوحدی در آخر سخنانش گفت: امیدواریم ، در سالی که با شعارمحوری ، همدلی و همزبانی نام گذاری شده است با تکیه بر مدیریت جهادی و تقویت انسجام خانواده بزرگ حج و زیارت ، شاهد برگزاری حجی ابراهیمی و درخور شأن زائرین عزیزمان باشیم .

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *

نام*:
رایانامه*:
وب سایت / وبلاگ:
متن نظر