بسم الله الرحمن الرحیم

امسال حدود ۲ میلیون زائر به حج می‌روند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، بر اساس گزارشی که در عربستان از سوی یک نهاد رسمی اعلام شده است، امسال نیز تصمیم کاهش تعداد حجاج اعمال خواهد شد به طوری که تعداد حجاج موسم حج امسال در همان سطح سال گذشته یعنی یک میلیون و ۹۸۰ هزار نفر باقی می‌ماند.

بر این اساس نسبت حجاج داخل عربستان، ۳۰ درصد یعنی ۶۰۷ هزار نفر در مقابل ۷۰ درصد حجاج خارج از عربستان به تعداد یک میلیون و ۳۸۰ هزار نفر خواهد بود.

بر اساس این گزارش، موسم حج امسال مطابق شروط سال گذشته برگزار شود به طوری که تصمیم مقامات سعودی مبنی بر کاهش ۵۰ درصدی حجاج داخل و ۲۰ درصدی حجاج خارج از عربستان به سبب اجرای طرحهای توسعه امسال هم اعمال می‌شود.

البته اگر تصمیم مقامات سعودی مبنی بر منع صدور روادید برای کشورهایی که ویروس ابولا در آنجا شیوع پیدا کرده، در نظر بگیریم، تعداد حجاج خارج از عربستان در موسم حج امسال، چند هزار نفر کاهش خواهد یافت، در صورتی که این تصمیم تا آخرین لحظه به قوت خود باقی بماند.

بر اساس اعلام رسمی مقامات سعودی، امسال از جمهوری اسلامی ایران، بیش از ۶۳ هزار نفر به سرزمین وحی مشرف می‌شوند.

این مطلب را طلال بن صالح قطب رئیس شورای اداری موسسه مطوفان حجاج ایران گفته است که بر آمادگی این موسسه برای خدمت به حجاج ایرانی در موسم حج امسال تاکید کرده است.

محرومیت حجاج داخل سوریه برای سومین سال پیاپی از ادای فریضه حج تمتع را هم باید اضافه کرد، هر چند مقامات سعودی، سهمیه ای را برای سوریهای مقیم چهار کشور در صورت تمایل به ادای فریضه حج در نظر گرفته اند.

اندونزی، هند و پاکستان بیشترین تعداد حجاج موسم حج امسال را همانند سال‌های گذشته به خود اختصاص داده اند.

حجاج مالزی و اندونزی از جمله پیشگامان ورود حجاج به سرزمین وحی هستند، بر اساس گزارش وزارت حج عربستان، تا کنون بیش از هزار حاجی وارد عربستان شده اند.

حاتم بن حسن قاضی سخنگوی رسانه ای وزارت حج عربستان گفته است عربستان به خدمت به حجاج بیت الله الحرام افتخار می‌کند.

به گفته وی، تعداد حجاجی که از ابتدای روز بیست و پنجم شوال تا یکشنبه هفته جاری وارد سرزمین وحی شده اند، به ۳۰۰ نفر می‌رسد که مربوط به کشورهای هند و مالزی هستند و اولین گروه پیشگامان حجاج بیت الله الحرام موسم حج امسال به شمار می‌آیند.

ارسال دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *

نام*:
رایانامه*:
وب سایت / وبلاگ:
متن نظر